PILIGRIMINĖ KELIONĖ Į UKRAINĄ
Balandis 20 – 24 d, 2012 m.
Žodis Ukraina reiškia „pasienio sritis“. Ukraina daugelio atžvilgiu buvo siena tarp Europos ir Azijos tiek europiečiams, tiek azijiečiams. Ukrainos istorijos pradžia laikoma Kijevo Rusios valstybės susikūrimas X amžiuje, kai Kijevo Rusia priėmė krikštą iš Bizantijos Imperijos, tapdama krikščionybės skleidimo centru Rytų slavų kraštuose. XII amžiuje Kijevo Rusia suskilo į keletą mažesnių kunigaikštysčių. Valstybingumo centras persikėlė į Vakarų Ukraina, kurioje susiformavo galingiausia Kijevo Rusios paveldėtoja Haličo – Volynės kunigaikštystė su sostine Lvovu. Rytų Ukraina, XIII amžiuje mongolams užėmus Kijevą, pateko į Aukso Ordos sudėtį...
Ukrainos „lietuviškosiose“ žemėse per du šimtus metų trukusią Lietuvos epochą buvo sukurta dalykų, kuriuos galime laikyti ne tik Ukrainos, bet ir visos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštijos paveldo dalimi. Tai Volynės ir Podolės paminklai: Vladimiro, Lucko, Kremenecio, Podolės Kameneco, Ostrogo, Oleskos, Dubno pilys ar šventyklos. Dažnai šį Lietuvos epochos paveldą yra paslėpę vėlesnių laikų klodai, tačiau ir po Liublino unijos, kai Ukrainos žemės jau nepriklausė tiesiogiai LDK, lietuviškos kilmės didikai kūrė rezidencijas Lietuvos epochoje įgytose valdose. Geriausi pavyzdžiai: Radvilų Olyka ir Chodkevičių Mlynivas Volynėje. Visa tai puikiai atspindi LDK tautų ir regionų saitus.Lietuvą ir Ukrainą sieja glaudūs istoriniai ryšiai. Lietuvos karaliaus Mindaugo sūnus Vaišvilkas 1267 metais perdavė Lietuvos sostą Haličo – Volynės kunigaikščio Levo broliui Švarnui.
1323 Volynę paveldėjo jauniausias Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino sūnus Liubartas, kuris buvo vedęs vieno paskutiniųjų kunigaikščių Andrejaus dukrą. Rytinė Ukraina, išskyrus Krymą ir Juodosios jūros pakrantę, bendromis jėgomis buvo atkovota iš Aukso Ordos ir jos įpėdinių, o Lietuvos kunigaikščiai tapo ir Rusios kunigaikščiais...
Šiandien Ukraina – tai valstybė, savo teritorija ir gyventojų skaičiumi prilygstanti Prancūzijai. Plotas 603 tūkst. km2, o gyventojų daugiau kaip 50 milijonų. 19% šalies gyventojų - Ukrainos ortodoksai (Kijevo patriarchatas), 16% ortodoksai (be jokios ypatingos priklausomybės), 9% Ukrainos ortodoksai (Maskvos patriarchatas), 6% Ukrainos graikų katalikai, 1,7% Ukrainos savarankiški ortodoksai, protestantai, žydai, 38% gyventojų nepripažįsta jokios religijos. Ukraina – tai Juodoji jūra, Jalta, tai – Karpatai ir garsusis Truskaveco kurortas, tai dar mažai pažįstamos šventovės ir piligrimų lankomos vietos. Siūlome į šią primirštą šalį pažvelgti kitaip - atrasti piligrimų Ukrainą.
1 diena. 6:00 val. išvykstame iš Lietuvos. Atvykstame į Liubliną. Pasivaikščiosime po senamiestį, ekskursija po Liublino pilį, prisimindami 1569 m. pasirašytą Lietuvos ir Lenkijos Unijos aktą ir aplankysime nuostabiausią pilies koplyčią, praeisime Miesto ir Krokuvos vartus, aplankysime senąją ir naująją Rotušę, įeisime į įdomiausias lietuviams bažnyčias. Važiuojame iki pasienio su Ukraina miesto Chelmo. Aplankome Chelmo kalnelį, kuriame dar XIII a. buvo miestas, o dabar Bazilijonų vienuolynas su vyskupija. Trupai pasivaikščioję po senamiestį, keliaujame link Ukrainos. Nakvynė viešbutyje.
2 diena. Ryte važiuojame į Volodymyr Volynskij, vieną iš Ukrainos sostinių, įkurtą dar X amžiuje. Aplankome nacionalinį istorinį kultūrinį parką „Senasis Volodymyras“, kuriame 15 ha plote pamatysime ir buvusio miesto pylimus, ir cerkves. Išlikęs Šv. Dievo Motinos į dangų ėmimo soboras, kuriame buvo laidojami Voluinės kunigaikščiai. Šalia soboro, sakoma, buvo palaidotas LDK karaliaus Mindaugo sūnus stačiatikis Vaišelga. Vykstame į stebuklais garsėjančią vietovę Zimne. Tai Voluinės Vladimiro kunigaikščių žiemos rezidencija. Šiandien čia išlikęs XV a. pab. Kunigaikščių Čartoriskių funduotas stačiatikių įtvirtintas vienuolynas – pilis. Ekskursija po Lucką, kuris jau nuo LDK Gedimino laikų priklausė LDK. Lankome Gedimino sūnaus Liubarto pilį, kur 1429 m vyko Lucko suvažiavimas ir katedra (XVII a). Pasivaikštome po senamiesčio gatvelės. Toliau keliaujame į Kremenecą, kurį Žygimantas Senasis padovanojo savo žmonai Bonai. Čia XIX a. pradžioje Vilniaus universitetas įkuria licėjų, kuris tampa viso regiono švietimo centru. Nakvynė viešbutyje.
3 diena. Ryte vykstame prie švento šaltinio – ukrainiečių piligrimystės vietą. Vėliau važiuojame į Sviato Uspenska Lavrą Počajeve. Cerkvių komplekse, kurį sudaro 16 šventovių, ypatingai šlovinamos relikvijos – Dievo Motinos pėda akmenyje, stebuklinga Počajevo Dievo motinos ikona, šventojo Jovos Zalizos palaikai (XVII a.). Vėliau važiuojame Pidhirce – buvusius gražiausius rūmus Ukrainoje. Ekskursija po istorinį-architektūrinį XIV-XVIII a. paminklą - Olesko pilį, kurioje gimė būsimasis Lietuvos Didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Janas Sobieskis, pasigrožėsime puikiomis paveikslų, skulptūrų kolekcijomis. Oleskas – miestas Volynės ir Haličo pasienyje. Haličo – Volynės kunigaikščių pilis XIV a. vid. priklausė Gedimino sūnui Liubartui, vėliau – Švitrigailai...Vakare atvykstame į Lvovą. Nakvynė viešbutyje.
4 diena. Ekskursija po Lvovą – miestą-muziejų, politinį, administracinį, kultūrinį šalies centrą.Tai senoji Haličo – Volynės kunigaikštystės sostinė, XX a. pr. – neoficiali Vakarinės Ukrainos sostinė. Senamiestis įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą. Čia aplankome Šv. Juro soborą, Lotynų katedrą, armėnų kvartalą, Turgaus aikštę, Rotušę, Universitetą, Parako bokštą, Domininkonų bažnyčią, Vernisažo suvenyrų turgų ir kt. Operos ir baleto teatrą, pravoslavų, graikų katalikų ir armėnų cerkves, barokines bažnyčias. Nakvynė viešbutyje. Pasikėlus į Rotušės bokštą galima pasigrožėti puikia senamiesčio panorama.
5 diena. Ryte pravažiuojame Žolkvą – renesansinį miestą- tvirtovę, XVIII a. pilis priklausė LDK kunigaikščiams Radviloms. Vykstame į Krehivo vienuolyną, kuris šiuo metu siekia Lauros statuso kaip pagrindinis unitų vienuolynas Ukrainoje. Išvykstame iš Ukrainos. Vykstame link Lietuvos. Vėlai vakare grįžtame į Lietuvą.
Kelionės kaina: 780 Lt
Į kelionės kainą įskaičiuota: kelionės išlaidos komfortabiliu autobusu, 4 nakvynės su pusryčiais viešbučiuose, dviviečiuose kambariuose su patogumais, gidės – vadovės paslaugos, kelionės dokumentų sutvarkymas.
Lankomiems objektams turėti ~20 EUR
“Quo vadis LT”
Kelionių-renginių organizatorius
A. Jakšto 9-229, Vilnius ; Tel: 8 5 2314189; Mob: 8 65660504; 8 68531968 www.quovadislt.lt; el. paštas: info@quovadislt.lt